Всички наши продукти притежават сертификати за качество и се контролират от Семеконтролна инспекция /ИАСАС/ и отговарят на всички Български и Европейски правила и норми.

Каталог
Полезно

Домати - как да отглеждаме

  • 06/10/2017 11:45
  • |
  • 0 коментара
Домат - растение от семейство Solanaceae, една от най-популярните зеленчукови култури. Растенията се отглеждат на открито, в оранжерии, на покрити на балкони, лоджии и дори на подпрозоречни первази.
1 2 3 4 5

Домат - растение от семейство Solanaceae, една от най-популярните зеленчукови култури. Растенията се отглеждат на открито, в оранжерии, на покрити на балкони, лоджии и дори на подпрозоречни первази. Съществуват голям брой сортове домати с различна форма, размер, цвят, узряване. Хибридите са по-устойчиви на болести и имат дават по-висок добив. 
   Доматите имат лечебни свойства, те намаляват холестерола, повишават хемоглобина, спомагат за
по-бавно стареене и удължават младостта, каротинът в доматите има противоракови свойства, а витамин С в тях е със същото съдържание, както в портокалите. 
   Доматите са взискателни към светлина, предпочитат неутрална до слабо кисела, богата почва. За засаждане се избират южните склонове, защитени от северните ветрове, тъй като е топлолюбиво  растение. Резките колебания в температурата може да доведат до липса или опадване на цветовете. Студове до 1-2°C са пагубни за доматите. 
   Домати не понасят висока влажност, проникване на вода в листата, както и преполиване, като това води до повишаване на растежа на филизи. По време на масово образуване на доматени плодове, необходимостта от поливане е по-висока. 
   При подготовката на почвата за засаждане на домати през есента е необходимо да се внесат в почвата органични торове (около 10 kg/m2) и комплексен минерален (50-60 g/m2), Добър ефект има внасянето на дървесна пепел 100 g/m2. 
   Доматите се отглеждат чрез разсад. Сеитбата на семената за разсад зависи от времето за засаждане на постоянно място. Като правило, готовият разсад е с височина  30-35 сантиметра с 10 истински листа. Времето от засаждане на семената до момента на разсаждане е 55-60 дни за средноранни и 40-45 дни за ранни сортове. За да се ускори поникването семената могат предварително да се завият с мокра кърпа за няколко дни. Преди сеитба на семената за 6 часа, те се обработват с растежен регулатор. Като регулатор на растежа може да се използва дървесна пепел. За тази цел се прави настойка от 40g пепел на 1 литър вода, след 20 дни разтвора от пепел се декантира от утайката и семената се накисват в нея в продължение на 5-6 часа. Вместо на пепел може да се използват и микроелементи (1/2 таблетки на литър вода). За почва за засаждане се изполва смес от хумус, торф и градинска почва в съотношение 1:1:1, като се добавя около 200 г пепел и 20-40 грама комплексен минерален тор на 1 кофа на смес. Можете да използвате и готови торопочвени смеси, закупени в магазина. Оптималната температура за отглеждане на разсад е 20-25° С. В началото разсада не се полива, а след това се полива обилно веднъж седмично, при слънчево време - по-често. В облачно време е по-добре да не се полива. Прекаленото поливане на разсада води до неговото удължаване. 15-20 дни след поникване разсада се пикира. Добрата осветеност при отглеждане на разсада спомага за образуването на съцветия. Липсата на светлина може да се компенсира чрез добавяне на калиеви торове. 
   При отглеждането на разсада трябва да се направят 1 или 2 подхранвания на растенията. Първото торене се прави 8-12 дни след пикирането с разтвор на суха птича тор и вода в съотношение 1:15 и с минерални торове - 20-30 g/m2. Второто подхранване е с комплексен минерален тор или суперфосфат. Ако разсадът е тънки стъбла и е светлозелен може да се подхрани с листен тор. 
   12-14 дни преди да засадите растенията в земята трябва да ги закалите: намаля се поливането, оставят се растенията да привикнат на слънчева светлина, добър резултат дава и подхранване с калиеви торове. На открито доматите се засаждат в началото на юни, в оранжерията - от 20 до 30 април в глинеста, слабо загрята почва - до 5 май. Не трябва растенията да се засаждат в студена почва. Разсадът се зарива до семеделните листа. Ако растенията са твърде големи, те се поставят под наклон, зарити до една трета или една четвърт от височината им. След засаждане се мулчират с хумус или торф. 
   Грижите за доматите са култучене, поливане и торене. 
   За сезон се правят две или три торенета на растенията: първото - 20 дни след разсаждане, а второто - в периода на масово плодове, 20 дни след първото хранене, третото - един месец след второто. Наторява се с 50-60 g/m2 комплексен минерален тор. По време на третото хранене да се внесе около 25 g/m2 азотен тор и 10-15 g/m2 калиев тор. Препоръчително да се използват и органични торове (оборски тор, птичи тор и т.н.), като се редуват с минералните. 
Вечер или при облачно време, може да се подхранва с листен тор, който може да се комбинира с обработката на доматите срещу болести и неприятели. 
   Доматите са чувствителни към липсата на хранителни вещества. Малки, зеленикаво-жълти листа със синьо-червени вени, дървесни плодове показват липса на азот. Калиевият дефицит предизвиква чупливост и изгаряне на листата по краищата. Ако няма достатъчно калций младите листа стават хлоротични, старите стават по-големи и тъмно зелени на цвят. При липса на бор се наблюдава почерняване на доматите, листните дръжки стават крехки, на плодовете се образуват кафяви петна. Липсата на желязо забавя развитието на растенията. 
   За доматите е вреден не само недостигът, но и излишъкът на хранителни вещества. Така излишъкът от  азот води до забавяне на цъфтежа и завръза, на фосфор и калий - забавя растежа на листата. 
   Култучене - отстраняване на странични издънки в пазвите на листата. Първото култучене се извършва три седмици след засаждането, когато дължината на леторастите достигне 5-7 cm, допълнително култучене се провежда систематично. Леторастите се отделят до основата. 
   Високорастящите сортове се оставят само на едно стъбло и се прекършват върховете им на определената височина. Тези сортове са много продуктивни  и са силно разклонени, което предполага често култучене. 
   На сортовете със средна височина могат да се оставят 2-3 стъбла. 
   Нискостъблените не се култучат. 
   Доматите изискват изобилно, но рядко поливане, особено по време на формиране на плода. Водата за напояване трябва да бъде топла. Поливането е желателно да се извърши през първата половина на деня в размер на една кофа вода върху три растения. Доматите трябва да се поливат в корените. 20 дни преди събиране на реколтата поливането се спира. 
   Плододаването започва след 2-2,5 месеца от засаждането. Завръзът се стимулира с листно торене с борна киселина по време на цъфтежа. Когато доматите са в голяма китка с големи плодове, тя трябва да се привърже, за да не се пречупи растението. Плодовете се берат в червена или розова степен на зрялост два пъти седмично. Червените плодове в китката ускоряват узряването на останалите, като не позволяват достигане на оптимални размери на разположените в близост плодове, затова се препоръчва бране на доматите в розова зрялост. Брането на плодовете е добре да се извършва сутрин. 
   Доматите са в състояние да доузреят след брането. Плодовете узряват по-бързо, ако към зелените домати се добавят няколко червени. 
   В зависимост от сорта, при температура 4-6°С доматите се съхраняват от 15 до 30 дни, при по-ниска температура се увеличава времето на съхранение. 

Преведено от http://rusagrohim.ru/.
 

 

За връзка с нас:

СОРТОВИ СЕМЕНА-ПРЕСЛАВ ООД

Адрес: гр. Шумен,ул.Калиакра 2

магазин Сортови семена на борсата

Тел.: 08888 6 24 48;

Тел.: 088 63 63 909

e-mail: semena1@abv.bg

МАГАЗИН ШУМЕН 1: ул. Калиакра 2 (борсата) показан на Google картата

© 2017 - 2025 Всички права запазени